Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Rychlý kontakt:

info@pajeci-technika.cz

phone icon+420 463 034 311

mobile devices icon+420 725 884 940
mobile devices icon+420 725 884 930 

Zboží zasíláme prostřednictvím přepravní služby PPL nebo Českou poštou


 

Zboží zasíláme i na Slovensko. Kontaktujte nás pro bližší informace o cenách, způsobu a termínu doručení.

Zboží si můžete také osobně vyzvednout v naší provozovně po předchozí telefonické domluvě.
 

ČLÁNKY » Ionizace bez přívodu vzduchu
Bojujete při výrobě se statickou elektřinou? Použijte ionizační tyče bez přívodu vzduchu

Jak elektrostatický náboj vzniká?

Hlavním zdrojem jsou následující činnosti: tření, oddělování materiálů (separace), řezání apod. Velký náboj se vyskytuje při automatizaci výroby na dopravnících.

Problémy způsobené statickým nábojem

V průmyslu existuje spousta odvětví kde statický náboj způsobuje spoustu potíží při výrobě. Nejde pouze o známé elektrostatické výboje (ESD) při zpracování desek plošných spojů (DPS) nebo obecně při montáži elektroniky (mimochodem elektrostatický výboj může také zavinit požár nebo explozi při používání rozpouštědel). Patří sem i situace, kdy jsou k sobě dva materiály chybně přitahovány (role papíru, fólie, tkaniny), a tím je narušen hladký průběh výroby. Při vrstvení plastových fólií může vznikat náboj i několik desítek kV, dokonce může dojít i k tzv. zahoření materiálu, což může způsobit i požár. Pracovníci, kteří přicházejí přímo do kontaktu s nabitými materiály, jsou vystaveny nepříjemným vjemům, když dostanou „ránu“ z důvodu elektrostatiky (manuální míchání pryže v gumárenském průmyslu, odlepování krycích fólií, odvíjení strečových fólií apod). Dále zmiňme elektrostatické přitahování (ESA) při plastikářských technologiích, kdy jsou částice ze vzduchu přitahované k opačně nabitým objektům, zapříčiňují poškození finální lakované vrstvy plastických hmot nebo potíže při tisku. Déle můžeme zmínit potíže při výrobě skla, optiky, osvětlení, displejů, obrazovek, PET lahví, ve farmaceutickém i potravinářském průmyslu.

Elektronické závady způsobené ESD

Poškození elektrostatickým výbojem (ESD) závisí na velikosti náboje i na cestě zpracovávaným výrobkem. Velikost náboje spočítáme rovnicí I = q / t ( I je vybíjecí proud, q velikost ES náboje a t je vybíjecí čas). ESD je velice rychlý (1ns), proud je tedy dosti velký i při malém náboji. Například u diod, tranzistorů, MOSFET součástek vyvolá i malý náboj tak vysoké napětí, že překročí „závěrné“ napětí součástky a dojde k průrazu, jenž zničí obvod.

Eliminace elektrostatického náboje

Jestliže má materiál na povrchu soustředěný kladný náboj, je nutné náboj vyrovnat, tedy přivést na tento povrch elektrony. Naopak, pokud je na povrchu náboj záporný, je potřebné přebývající elektrony odstranit (neutralizovat).  K tomu se používají průmyslové ionizátory.


Ionizátory střídavé (AC)

Síťové napětí 110V (240V) je ferrorezonančním transformátorem zvyšováno až na 7kV. Toto vysoké napětí je směřováno na emitory ionizátorů. Střídavě na konci emitoru (jinak také elektrody, hrotu, špičky) vznikají záporné a kladné náboje. Na povrchu dojde k výměně elektronů, tedy k neutralizaci náboje. Plášť ionizátoru je uzemněn.

Ionizátory stejnosměrné (DC)

Stejnosměrné ionizační systémy mají větší dosah. Také ionizují vzduch pomocí vysokého napětí, pracují však v nižších frekvencích. Plášť ionizátoru není uzemněn. Střídavě se emitory nabíjejí záporně a kladně. Na nabitých objektech dojde k výměně elektronů, tedy k neutralizaci náboje. Produkce záporných a kladných nábojů lze měnit. Jestli na objektech převládá kladný náboj, lze prodloužit dobu zápornou produkci náboje.

Dochází k poškození materiálu nebo k nucenému přerušení výroby? Máte časté reklamace? Trpí zaměstnanci elektrostatickými výboji? Chcete zamezit vzniku požáru z důvodu statické elektřiny? Vyrábíte v čistých prostorech (Cleanroom) a chcete snížit přitahování nečistot? Použijte ionizaci vzduchu.

Ionizační tyče řady SKB snižují elektrostatický náboj, aniž jsou připojeny k přívodu vzduchu. Už žádné rozvody stlačeného vzduchu; jednoduše nainstalujte tyčový ionizátor řady SKB! Ionizační tyče SKB:

  • Nepotřebují přívod vzduchu!
  • Metoda generování iontů: princip kapacitních vazeb (shockless type).
  • Voděodolná konstrukce - vhodné i do míst s vysokou relativní vlhkostí.
  • V nabídce 15 různých délek tyčí: 90mm – 2708mm (1 - 120 elektrod).
  • Metoda proudění vzduchu: "air knife"
  • Alarm neobvyklého napětí, tyč se automaticky vypne.
  • Kontrolované vstupní napětí.
  • Koncentrace ozonu: ≤0,05ppm.

V nabídce celkem 11 typů ionizačních tyčí: např. SRB pro plošnou ionizaci celé místnosti, SIB4A s automaticky řízeným vyvážením iontů, SDB pro rychle se pohybující nabité objekty, SIBM "shockless type",  neexplozivní řada SIB-ex, SSB1 do prostor s vysokou teplotou vzduchu (130°C). Dále také stropní (nadhlavní) ventilátorové ionizátory, stolní ionizátory, servisní pistole a trysky s přídavnými nástavci různých tvarů, ionizační komora a ionizační panely. Většinu ionizačních zařízení lze řídit centrálně přes PC (PLC) a získávat reporty o bezchybné ionizaci vzduchu. Ionizační sběrače prachu SDB.

PDF katalog ionizátorů Sunje 2016 (anglicky)