Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Rychlý kontakt:

info@pajeci-technika.cz

phone icon+420 463 034 311

mobile devices icon+420 725 884 940
mobile devices icon+420 725 884 930 

Zboží zasíláme prostřednictvím přepravní služby PPL nebo Českou poštou


 

Zboží zasíláme i na Slovensko. Kontaktujte nás pro bližší informace o cenách, způsobu a termínu doručení.

Zboží si můžete také osobně vyzvednout v naší provozovně po předchozí telefonické domluvě.
 

ČLÁNKY » ESD obuv, osoba-obuv-podlaha
ESD obuv - uzemnění pracovníků v EPA, systém osoba-obuv-podlaha

Nabíjení osob obecně

Při pohybu se na těle může akumulovat ES náboj, který má za následek ES potenciál nebo napětí mezi tělem a zemí. Je nutné připojení přes rezistanci k zemi. Zkoušky komise IEC ukázaly, že rezistance ≤ 35MOhm je nezbytná pro napětí < 100V.

Model lidského těla, HBM (Human Body Model)

Představuje nejčastější případ přímého přenosu elektrostatického náboje z lidského těla do vývodů ESDS součástky. Normalizovaný proudový impulz o různých úrovních se v automatických testovacích zařízeních postupně zavádí do jednotlivých vývodů (proti napájení, nebo zemi) a zjišťuje se nejvyšší napětí, při kterém nedojde k poruše součástky.

Uzemnění pracovníků v EPA

Při práci v EPA se pracovníci uzemňují náramky nebo ESD obuví. Pokud pracovník při práci stojí, je možné místo náramku použít k uzemnění ESD patičky (patěnky) na obuv nebo ESD obuv. Jestliže jsou nechráněné elektrostaticky citlivé součástky přenášeny, uzemňovací pásky na obuv nejsou dostačující, a pracovník musí obouvat antistatické boty. Pro návštěvy je možné použít ESD návleky.

Systém osoba-obuv

Jde vlastně o měření uzemňovacího systému na testeru obuvi. Zkušební přístroj může být integrovaný, komerčně dostupný zkoušeč nebo jiný přístroj, který je schopný měřit rezistanci od R < 5,0 x 104 Ω až R < 1,0 x 108 Ω. Stejnosměrné napětí zkoušeče naprázdno je obvykle mezi 9V a 100V. Systém se zkouší minimálně před zahájením směny, ale většinou při každém vstupu do EPA. V automobilovém průmyslu je standardem vstup s testerem a turniketem, takže se minimalizuje možnost vstupu neuzemněné osoby.

Systém osoba-obuv-podlaha

Tento systém bývá testován při každém periodickém auditu, náhodně a výběrově. Netestuje se každý ESD operátor. ESD koordinátor by měl zkoušet systém osoba-obuv-podlaha při nákupu (respektive před nákupem) nové ESD obuvi. Myslíme tím zakoupit pouze jeden pár, otestovat, a poté nakoupit více kusů. Tím se přesvědčí, že kombinace ESD podlahy a obuvi je vhodná pro správné uzemnění. I když koupíte kvalitní vodivou obuv, která splňuje elektrostatické požadavky, a máte kvalitní vodivou podlahu, neznamená to, že uzemňovací cesta bude zajištěna. Důležitá je "přilnavost" podrážky a materiálu podlahy.

ESD obuv BaaK

Společnost BaaK vznikla v Německu v roce 1992. Vyvíjí a vyrábí špičkovou bezpečnostní ergonomickou pracovní obuv. Při vývoji spolupracuje s mnoha odborníky z oblasti sportu, ortopedie a biomechaniky (např. se světově známým odborníkem na biomechaniku Prof. Dr. Gers-Peter Brüggemannem). Obuv zajišťuje přirozenější a zdravější chůzi díky správnému rozložení zatížení svalů a kloubů nohou. To ocení zejména pracovníci při mnohahodinových směnách.

Výhody obuvi Baak

 • Certifikace EN 20345:2011, EN 61340, německá pediatrická BGR 191.
 • Baak flex zone, linie podrážky umožňuje při chůzi zdravé ohýbání chodidla.
 • BaaK go&relax, optimální rozložení zatížení svalů a kloubů při chůzi.
 • Baak Unity, univerzální bota pro šíři chodidla 10-14.
 • Bezpečností špičky odolají energii 200J (ocelová, hliníková, kompozitní).
 • Ochrana proti proděravění. Flexibilní 0,7mm silná ocelová nebo odolná textilní vrstva.
 • Voděodolná 5mm vrstva Sympatex.
 • Unisex, dámská, pánská obuv.
 • Permanentní kontrola vstupních materiálů i finální obuvi.

 

Podrážka bezpečností obuvi BaaK je složena ze dvou vrstev: podešev a mezipodešev. Mezipodešev z materiálu EVA (ethylen vinyl acetátu) nebo PU (polyuretanu) je měkká a pružná, tlumí nárazy a snižuje namáhání kloubů. Podešev (buď z nitrilu, polyuretanu nebo termoplastického polyuretanu) je tvrdší, mechanicky a tepelně odolná, protiskluzová. Tvarování podrážky umožňuje zdravý ohyb chodidla při chůzi, tzv. ohybová linie podrážky Baak flex zone:

 


Společnost BaaK nabízí různé šíře bot. Pro extra široká chodidla je vhodná série Baak Industrial go&relax. Pro všechny typy chodidel je určena specifická série bot Baak Unity, která nabízí jednu botu pro šíři chodidla 10-14. Je to zajištěno dvoudílnou konstrukcí bot. Vnitřní část se skládá z elastického materiálu, která se přizpůsobí šířce a tvaru nohy. Vnější část je vyztužena šesti stabilizačními popruhy, které zajistí potřebnou pevnost boty. Jedná se o boty s názvem Optimus.

Běžná obuv, především textilní, bývá v horní části špičky často poškozena vlastními nehty.  Obuv BaaK je proti takovému proděravění odolná. Přes špičku a po celé délce podrážky je vlisována 0,7mm silná ocelová vrstva nebo vysoce odolná textilní vrstva. Toto opatření snižuje riziko vniknutí např. hřebíku skrz podrážku. Pevnost vrstev je laboratorně testována.

Voděodolná membrána Sympatex je skvěle prodyšná, 100% voděodolná, 100% větru odolná, 100% biologicky odbouratelná. Běžně so používá ve sportovních odvětvích.

Upozornění!

 • Příliš tuhé podrážky způsobují atrofii svalů a propadání nožní klenby.
 • Příliš velká opora nožní klenby vede také k atrofii svalů. Důležité je přirozené posilování svalů chodidel.
 • Před nákupem více páru bot vyzkoušejte uzemňovací systém osoba-obuv-podlaha.

Velký výběr dámské, pánské i unisex ESD obuvi. Katalog BaaK v PDF je ke stažení v kategorii „ESD obuv“:HBM – Human Body Model - Model lidského těla. Představuje nejčastější případ přímého přenosu elektrostatického náboje z lidského těla do vývodů ESDS součástky. Normalizovaný proudový impulz o různých úrovních se v automatických testovacích zařízeních postupně zavádí do jednotlivých vývodů (proti napájení, nebo zemi) a zjišťuje se nejvyšší napětí, při kterém nedojde k poruše součástky (curve tracer).