Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Rychlý kontakt:

info@pajeci-technika.cz

phone icon+420 463 034 311

mobile devices icon+420 725 884 940
mobile devices icon+420 725 884 930 

Zboží zasíláme prostřednictvím přepravní služby PPL nebo Českou poštou


 

Zboží zasíláme i na Slovensko. Kontaktujte nás pro bližší informace o cenách, způsobu a termínu doručení.

Zboží si můžete také osobně vyzvednout v naší provozovně po předchozí telefonické domluvě.
 

ČLÁNKY » SAC versus SnCu
Jaké pájecí slitiny a jaká tavidla jsou vhodná pro bezolovnaté ruční pájení?

Limitujícím faktorem bezolovnatých pájek je pravděpodobně možnost jejich tváření do formy pájecího drátu. Některé slitiny totiž není možné formovat jako pájecí drát, zvláště slitiny cín-vizmut.

V současnosti jsou nejoblíbenější trubičkové pájky tvořeny slitinami cín-stříbro-měď (SnAgCu) a cín-měď (SnCu). Slitiny SnAgCu-SAC jsou používány v 68% SMT montáže a při pájení vlnou pokrývají 50% celkové spotřeby pájky. Dalších 20% spotřeby pokrývají slitiny SnCu z důvodu nižší ceny tyčových pájek.

Hlavním rozdílem mezi slitinami SAC a SnCu je bod tavení. Slitina SAC se taví přibližně při 217oC a slitina SnCu při 227oC. Navíc pájecí slitina SAC se vyznačuje lepší smáčivostí než slitina SnCu, takže ačkoli jsou parametricky slitiny podobné, práce se slitinami SAC je snazší.

Obě slitiny, SAC i SnCu jsou k dostání s bezoplachovými tavidly i s tavidly na bázi pryskyřic.Trubičkové pájky s bezoplachovými tavidly však na trhu mají dominantní podíl.

 

Jaké jsou klíčové parametry při výběru dobré bezolovnaté trubičkové pájky?

Jak jsme si již řekli, významným parametrem usnadňujícím pájení je smáčivost pájky. Obecně lze říci, že čím větší je podíl tavidla v trubičkové pájce, tím je lepší smáčivost. Bezolovnaté pájky SAC a SnCu by měly obsahovat alespoň 2% tavidla (vzhledem k hmotnosti). Olověné pájky obsahují menší podíl tavidla, vzhledem k lepší smáčivosti samotné pájky.

Pokud je smáčení stále nedostatečné, můžete použít i trubičkovou pájku s 3% tavidla. To však musíte počítat s mnohem většími zbytky na deskách, které nebudou Vaši zákazníci akceptovat zvláště v no-clean aplikacích. Přidávání kapalných tavidel také není v no-clean aplikacích akceptovatelné.

Důležitou informací také je, jestli je tavidlo určeno pro bezolovnaté pájení, jinak řečeno, jestli je vhodné pro použití při vyšších procesních teplotách bez rizika zuhelnatění, rozstřikování a dekompozice. Některá tavidla se také vyznačují vyšší kouřivostí při vyšších teplotách. Při výběru pájecího drátu je vhodné si zjistit IPC clasifikaci. Mnoho no-clean tavidel splňuje požadavky ROL0, což znamená že jsou pryskyřičná, nízce aktivovaná a bezhalogenová. Tato tavidla jsou nejvhodnější a splňují požadavky SIR a testy korozivity dle IPC specifikací. Používat více aktivovaná tavidla pro bezolovnaté pájení k dosažení lepší smáčivosti není vhodné.

Během testů smáčivosti slitin SAC a SnCu se ukázalo, že při použití stejného tavidla je čas potřebný k dosažení maximálního smáčení kratší u slitiny SAC. To platí také pro pájecí slitiny SnCu s příměsí niklu, kobaltu nebo jiných příměsí.

Při výběru pájecí slitiny je důležité určit, pro jakou aplikaci bude slitina použita. Zejména při pájení starších, nevhodně skladovaných součástek, které mají zoxidované vývody, je vhodnější použít trubičkovou pájku SAC.NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ